Departament Ochrony Socjalnej stwierdził, że zidentyfikował 85 osób, które wskutek wyjazdu za granicę bezpodstawnie utraciły zasiłek dla bezrobotnych PUP.

Wynika to z przeglądu dokonanego przez minister ochrony socjalnej, Heather Humphreys. Wcześniej zapowiedziała ona, że ​​osoby pobierające opłatę będą miały prawo podróżować za granicę, ale tylko do krajów z zielonej listy.

Departament Ochrony Socjalnej zakończył przegląd wszystkich 2500 przypadków, w których ludzie utracili wypłatę w wyniku kontroli na lotniskach i portach.

Rzecznik departamentu powiedział, że „zidentyfikował około 85 przypadków, które mogą być uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych z tytułu pandemii na okres wakacji. Departament skontaktuje się bezpośrednio z tymi osobami w ciągu najbliższych dni, aby zweryfikować te przypadki”.

 

Wcześniej potwierdzono, że osoby na płatności PUP, które podróżują do krajów objętych zieloną listą, będą ją nadal otrzymywać.

Minister Humphreys przyznała, że rząd mógł skuteczniej porozumiewać się. A także, że sprawy wszystkich, którzy wyjeżdżali na wakacje i utracili zasiłek, zostaną rozpatrzone.

Powiedziała, że poleciła swojemu departamentowi przeanalizować wszystkie dotychczasowe przypadki, w których zatrzymano płatności osobom wyjeżdżającym na wakacje.

Minister poinformowała, że ​​z 2500 wniosków PUP, które wstrzymano, ponad 90% z nich to osoby, które nie mieszkają już w kraju. 2000 z tych kontroli odbyły się  na lotnisku w Dublinie i 500 w innych portach i na lotniskach. Minister Humphreys powiedziała, że ​​słuchała zgłaszanych obaw i wie, że są ludzie, którzy podróżowali za granicę i nie znają przepisów.

Powiedziała, że ​​jej Departament mógł „skuteczniej” komunikować się w tej sprawie. Oświadczyła, że ​​podpisze rozporządzenie, które pozwoli osobom otrzymującym PUP i zasiłek dla poszukujących pracy podróżować do krajów objętych zieloną listą bez wstrzymywania płatności.

 

“Jeśli ktoś chce podróżować do kraju, który nie znajduje się na zielonej liście, musi to być spowodowane istotnymi przyczynami, takimi jak strata bliskiej osoby lub względy zdrowotne”. Minister, dodała też, że ludzie muszą wcześniej poinformować o tym swoje biuro Intreo, aby nie wstrzymano ich płatności.

Minister powiedział, że PUP został utworzony jako doraźna płatność w nagłych wypadkach, ale wraz z wprowadzeniem nowego ustawodawstwa, które nada mu status ustawowy, będzie on zgodny z zasiłkiem dla osób poszukujących pracy, więc podróżowanie do krajów z zielonej listy będzie dozwolone.

W dzisiejszym oświadczeniu Departament Ochrony Socjalnej powiedział, że  inspektorzy pracują w ramach swoich ustawowych uprawnień na lotniskach i portach.

Sinead Lucey, Managing Solicitor we FLAC, powiedziała, że ​​istnieje ustawowa podstawa dla inspektorów opieki społecznej do działania w portach i na lotniskach. „Kryteria są takie, że inspektor opieki społecznej musi mieć uzasadniony powód, aby podejrzewać, że nastąpiło naruszenie przepisów, zanim będzie mógł się do kogoś zwrócić”.  „Jest dla nas bardzo niejasne, na jakiej podstawie zwraca się do ludzi na lotniskach. Skąd wiadomo, że otrzymują zasiłek z opieki społecznej? Czy trwa dochodzenie?”

Sinead Lucey powiedziała, że ​​wydaje się, że istnieje „ogólna polityka”.

Pełnomocnik ds. Ochrony danych skierował do departamentu szereg zapytań w związku z przetwarzaniem danych. Rzecznik departamentu powiedział, że jutro odpowie.

Zgodnie z przepisami uchwalonymi we wtorek w Dáil, każda osoba otrzymująca zasiłek dla bezrobotnych w związku z pandemią musi „rzeczywiście szukać” zatrudnienia. Wymóg ten wzbudził niepokój wśród pracowników takich branż, jak muzyka i rozrywka na żywo.

Dziś rzecznik Ministra Ochrony Socjalnej powiedział, że jeśli ktoś pracuje branży, która nie została jeszcze ponownie otwarta, jak puby czy rozrywka, to Departament przyjmie „praktyczne, zdroworozsądkowe podejście”. Rzecznik powiedział, że w takich przypadkach nie wpłynie to na płatność.

Taoiseach Micheál Martin powiedział, że w wyniku kontroli przeprowadzonych na lotnisku w Dublinie wstrzymano ponad 2000  płatność. Powiedział jednak, że zdecydowana większość tych roszczeń dotyczy osób, które wyjeżdżają z kraju na stałe.