Ruth Farrell z Tramore spędziła trzy tygodnie w domu po ukąszeniu przez fałszywą czarną wdowę.

Matka czwórki dzieci została ugryziona po tym, jak pająk wskoczył do jej kalosza, gdy sprzątała szopę w ogrodzie.

„Nie poczułam nic oprócz małego ukłucia w górnej części stopy, nie myślałam wtedy zbyt wiele o tym” – powiedziała Ruth Damienowi Tiernanowi z  radio WLR.

„To był 26 maja. Wiem, bo zrobiłam zdjęcie tego, niezwykłego pająka, zanim dostał się do mojego buta. Użyłam aplikacji „Picture Insect” na telefonie i od razu zidentyfikowałam go jako fałszywą czarną wdowę.”

„Miejsce wokół ugryzienia stało się nieco  bardziej czerwony tej nocy, ale dopiero kilka dni później zaczęły się problemy ”.

Zakażenie rozprzestrzeniło się w górę jej nogi, tuż poniżej kolana. Lekarz powiedział, że mogła zostać ugryziona w dwóch miejscach.

„Szczerze mówiąc, na początku myślałam, że to trochę żart. Pomyślałam, że to niemożliwe, aby pająk mógł wyrządzić tyle szkód.”

„Lekarz od razu zaaplikował mi antybiotyki. Zakażenie jest bardzo silne, stosuję antybiotyki od trzech tygodni.”

„Czułam się tak, jakby moja stopa była poparzona, jakby coś mnie dźgnęło, a potem moja skóra zaczęła się łuszczyć. To było przerażające” – powiedziała Ruth, która odtąd porusza się o kulach z zabandażowaną stopą.

Naukowcy z Uniwersytetu w Galway NUIG twierdzą, że ten inwazyjny gatunek pająka, znany jako szlachetna fałszywa wdowa, jest o wiele bardziej jadowity niż pierwotnie zakładano.

Jego obecność po raz pierwszy odnotowano w Irlandii w 1998 r.

W zeszłym roku, kobieta z Co Waterford, Maria Condon, spędziła sześć dni w szpitalu po ugryzieniu przez fałszywą wdowę, która wbiegła jej w nogawkę dżinsów.

Powiedziała w tym tygodniu, że jej noga potrzebowała trzech miesięcy na wyzdrowienie i kolejnych sześciu, aby zniknęły wszystkie pęcherze. „Musiałam brać 45 dawek antybiotyków” – powiedziała.

W ciągu ostatnich trzech lat odnotowano w całym kraju kilkanaście przypadków ukąszeń pająków fałszywych wdów, które wymagały leczenia.

Objawy obejmują silny ból, sztywne kończyny, zaczerwienienie i obrzęk, a czasem także gorączkę.