Na dzisiejszej konferencji prasowej rząd ogłosił, że ​​zakrywanie twarzy będzie obowiązkowe dla pasażerów w transporcie publicznym.

Nastąpiło to po tygodniach krytyki  i zwracania uwagi przez kolejnych ministrów, że niewystarczająca liczba  pasażerów w autobusach i pociągach nosi maski.

Krajowy zespół ds. Zdrowia  zalecał, aby od fazy 2 stosować osłony twarzy podczas transportu publicznego i w zatłoczonych miejscach, takich jak supermarkety. Od tego czasu rząd Irlandii rozpoczął kampanię medialną,  zachęcającą irlandzkie społeczeństwo do noszenia masek.

Ponieważ kampania ta nie przyniosła zadowalających efektów stosowanie osłon twarzy będzie obowiązkowe w transporcie publicznym.

 

„Rząd podjął tę decyzję  w ciągu ostatniej godziny. Zgodnie z zaleceniem Ministra Transportu, Turystyki i Sportu  wprowadzamy obowiązek zakrywania twarzy w transporcie publicznym ”- powiedział minister zdrowia Simon Harris. „Z racji tego, że będzie to obowiązkowe prawo, będą obowiązywać sankcje, ale nie jestem jeszcze w stanie szczegółowo opisać, kwestii związanych z egzekwowaniem tego prawa lub sankcjami.”

„Mój departament będzie przyjmował instrukcje od Departamentu Transportu dotyczące tego, jak postrzegają to działanie”.

Minister Harris powiedział, że decyzja o wprowadzeniu obowiązku zakrywania twarzy jest konieczna, aby umożliwić zwiększenie przepustowości w transporcie publicznym.

 

Podczas gdy stosowanie osłon twarzy w transporcie publicznym jest obowiązkowe,  w innych zatłoczonych miejscach publicznych jest ono nadal zalecane.