Przywódca Fianny Fáil, Micheal Martin, został dziś wybrany przez Dáil na stanowisko nowego premera Irlandii, zdobywając poparcie 93 posłów, tym samym rozpoczynając pracę nowego rządu. Poparcie przekazali mu również posłowie niezrzeszeni.

Micheál Martin przechodzi do historii Irlandii, stając się pierwszym w historii premierem koalicji, w której skład wchodzą dawni wrogowie Fianna Fáil i Fine Gael.

Akceptując swoją nominację, powiedział:
„Być wybranym do pełnienia roli Taoiseacha jest jednym z największych zaszczytów, jakie każdy może otrzymać”.

Do koalicji rządzącej weszła również Partia Zielonych.

Lider Fianny Fáil zostaje dopiero 15 premierem w Irlandii od czasu uzyskania niepodległości prawie 100 lat temu.

Od tamtej pory Fine Gael i Fianna Fáil walczyli ze sobą po przeciwnych stronach Wojny o Niepodległość.

Ustępujący premier Leo Varadkar, powitał nowego szefa rządu. Powiedział: „To historyczny moment.

„Wierzę, że polityka wojny domowej zakończyła się dawno temu w tym kraju, a dziś kończy się ona również w naszym parlamencie”.

Co wiemy o nowym premierze?

Martin urodził się w dzielnicy Turners Cross w Cork.

Uczęszczał do lokalnego Scoil Chríost Rí, a później Coláiste Chríost Rí, zanim rozpoczął studia na University College Cork.

Po obronie pracy magisterskiej z historii politycznej postanowił kontynuować karierę jako nauczyciel w szkole średniej w St. Kieran’s College w Camden Quay w Cork.

Podczas studiów na UCC bardzo zainteresował się polityką, i od 1985 r. stawiał pierwsze kroki w polityce lokalnej, kiedy został wybrany do ówczesnej rady miasta w Cork.

Trzy lata później, w 1988 r., został członkiem Krajowego Zarządu Fianny Fáil.

Obecny poseł na sejm z rejonu South Central został po raz pierwszy wybrany do Dail w 1989 roku i służył jako burmistrz miasta Cork od 1992 do 1993 roku, zanim piastowanie podwójnego mandatu zostało zniesione.

W 1997 r. Micheál Martin został ministrem edukacji, przed przejściem do departamentu zdrowia w 2000 r., gdzie pełnił funkcję ministra zdrowia do 2004 r.

To podczas jego pobytu w departamencie zdrowia Micheál Martin wprowadził zakaz palenia w miejscu pracy.

Pełnił funkcję ministra ds. przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia w latach 2004–2008 i był ministrem spraw zagranicznych w latach 2008–2011.

W życiu osobistym Micheál Martin jest żonaty z Mary O’Shea i mieszkają w Ballinlough w Cork, zaledwie kilka minut od miejsca, w którym się urodził.