Dzisiaj obchodzony jest na Światowy Dzień Wolności Prasy ustanowiony przez UNESCO.
Irlandia jest krajem, który podkreśla rolę wolności prasy jako fundament  demokracji.

Dziś na wielu forach prasowych w Irlandii i stronach rządowych zwraca się uwagę na  to święto, zwłaszcza w erze wszechobecnych fałszywych informacji.

Redakcja portalu wIrlandii.pl respektuje prawo prasowe w Irlandii, przestrzega pryncypiów kodeksu etycznego dziennikarzy wydanych przez Radę Prasową w Irlandii.

Jednocześnie, co wyrażamy w naszej misji dostępnej tutaj naszą ambicją jest publikowanie tylko rzetelnych informacji oraz przeciwstawianie się dezinformacji i fake newsom.

Uczciwość dziennikarska

W  Dniu Wolności Prasy chcemy wyraźnie podkreślić, iż zadaniem uczciwych mediów jest przestrzeganie etyki dziennikarskiej.

W świecie mediów polonijnych w Irlandii niestety zasady uczciwości nie są przestrzegane przez pseudo-dziennikarzy, przez osoby, którym światopogląd polityczny nakazuje pisanie półprawd lub manipulowanie faktami.  Uczciwość dziennikarska w rozumieniu tych osób to pogoń za kliknięciami i publikowanie niesprawdzonych newsów albo zwyczajne dezinformowanie naszych rodaków.

My chcemy to zmienić i powoli, mozolnie, czasem potykając się, pracujemy nad tym, aby dostarczać rzetelne informację  wszystkim Polakom w Irlandii i tych, co w Polsce zainteresowanych są Irlandią.

My piszemy o Irlandii mieszkając w niej i będąc realnymi świadkami wydarzeń.

My weryfikujemy nasze artykuły materiałami źródłowymi – pilnujemy, aby każdy fakt miał swoje potwierdzenie w rzeczywistości i podajemy nasze artykuły źródłowe.

My przyznajemy się do błędów, przepraszamy i poprawiamy się, a nie usuwamy użytkowników z naszego profilu Facebook.

Jako chyba jedyni w świecie mediów polonijnych w Irlandii mamy przejrzystą politykę korekcji – dostępną tutaj

Staramy się reagować najszybciej jak się da na pilne informacje z Irlandii.

Wolność i etyka

Dzień Wolności Prasy jest właśnie dniem refleksji przedstawicieli mediów na temat kwestii wolności prasy i etyki zawodowej.

Co równie ważne, Światowy Dzień Wolności Prasy to dzień wsparcia mediów, które często stają się celem ograniczenia lub zniesienia wolności prasy.

Służy też  jako okazja do poinformowania obywateli o naruszaniu wolności prasy – o tym, że w kilkudziesięciu krajach na całym świecie publikacje są cenzurowane. Na redakcje nakładane są grzywny, często są one zamykane, a dziennikarze, redaktorzy i wydawcy są nękani, atakowani, zatrzymywani, a nawet mordowani.

To także dzień pamięci o dziennikarzach, którzy w pracy  stracili życie.

Pamiętamy o nich !!!

Szukamy patrona

W tym miejscu wszystkim czytelnikom przypominamy, iż od listopada 2019 poszukujemy zaufanego patrona dla naszego portalu. Otrzymaliśmy kilka sygnałów i może już niebawem będziemy działać jeszcze skuteczniej.