“Be on call for Ireland” to wezwanie do pomocy dla wolontariuszy i pracowników medycznych, którzy mogliby swój czas poświęcić na walkę z Covid-19.

Główna akcja rekrutacyjna na stronie HSE została uruchomiona w Dzień Świętego Patryka. Rekrutacja przede wszystkim dotyczy pracowników służby zdrowia, którzy nie są zarejestrowani w irlandzkim systemie zdrowotnym.

Minister zdrowia Simon Harris powiedział, że potrzebuje „wszystkich rąk na pokładzie”.

Powiedział: „Chcemy zatrudnić wszystkich, którzy mogą znaleźć pracę w służbie zdrowia. Chcemy, aby ludzie, którzy być może przeszli na emeryturę w ostatnich latach, wrócili, jeśli mogli. Chcemy ludzi, którzy mogą pracować w niepełnym wymiarze godzin, jeśli będą mogli pracować na pełny etat, pomożemy im w tym. Chcemy, także aby studentki przyuczajace się do zawodu, a także  inni studenci mogli pełnić role w służbie zdrowia.”

Do walki z pandemią potrzebni są nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale także osoby wykonujące inne role i inne prace. 

Na reakcje mieszkańców wyspy nie trzeba było długo czekać, w ciągu 24 godzin zgłosiło sie 24 000 osób. A zgłoszenia napływają.

W odpowiedzi na taką postawę Minister Zdrowia napisał na swoim Twitterze:

@SimonHarrisTD

W ciągu ostatnich 24 godzin 24 000 osób skontaktowało się z @HSELive w odpowiedzi na nasze wezwanie pomocy! Irlandio, kocham Cię! Co za niesamowity wysiłek narodowy. Dziękuję bardzo. Trzymajmy się tego. Wejdź na http://HSE.ie/oncall i sprawdź, czy możesz pomóc #coronavirus # Covid19

 

W międzyczasie pracownicy HSE ściśle współpracują z National Ambulance Service, aby zwiększyć liczbę osób testowanych.

NASA National Ambulance Service rozpoczęła prace przy obsłudze testów 5 marca. Do tej pory przeszkolono około 200 pracowników z lokalnych organizacji opieki zdrowotnej w zakresie procedur i każdego dnia wykonywanych jest coraz więcej testów.