Pierwszy samolot firmy Aer Lingus przyleciał z Chin z partią sprzętu ochrony osobistej (PPE) dla irlandzkiej służby zdrowia.

W sobotę minister zdrowia Simon Harris powiedział, że rząd planuje 10 lotów przewożących środki ochrony osobistej, w tym maski chirurgiczne, fartuchy i osłony oczu dla pracowników służby zdrowia.

Poinformował, że na środki ochrony indywidualnej wydano ponad 225 milionów euro – w porównaniu z 15 milionami euro w latach poprzedzających epidemię.  Powiedział również, że od niedzieli wieczorem, HSE rozpocznie dystrybucję środków ochrony osobistej o wartości około 20 milionów euro. 

Kolejne dostawy sprzętu zaplanowane są na kolejne dni do środy włącznie. Minister potwierdził, że zapasy sprzętu ochrony osobistej dla personelu medycznego zajmującego się epidemią Covid-19 „zaczynają się wyczerpywać”.

HSE stara się obecnie redystrybuować zapasy do ośrodków ze „szczególnymi brakami”, jak napisano w oświadczeniu. 

„Zachęcamy pracowników do właściwego wykorzystywania tych zasobów na tym etapie kryzysu” powiedział minister.

Nie obyło się również bez krytyki rządzących po tym jak  grupa lekarzy stwierdziła, że sami nabyli środki ochrony osobistej o wartości 6000 EUR. Przede wszystkim dlatego, że stracili cierpliwość w staraniach o dostarczenie sprzętu przez HSE.

Ta dostawa o wartości 28 milionów euro jest pierwszą partią dużego kontraktu, który według HSE ma rozwiązać wszelkie obecne braki.