Na stronach rządowych gov.ie została opublikowana zaktualizowana lista najważniejszych punktów sprzedaży detalicznej, które nie będą zamknięte w związku z restrykcjami wprowadzonymi przez premiera.

Aby pomóc właścicielom publicznym i firmom, podano orientacyjną listę najważniejszych punktów sprzedaży detalicznej.

Pozostaną otwarte:

1. Sklepy zajmujące się sprzedażą detaliczną i hurtowa żywności, napojów i gazet w niewyspecjalizowanych i wyspecjalizowanych sklepach.

2. Sklepy sprzedające detalicznie domowe artykuły niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa i warunków sanitarnych w mieszkaniach i przedsiębiorstwach.

3. Apteki i detaliści świadczący usługi farmaceutyczne, sprzedaży i dystrybucji leków

4. Punkty sprzedaży detalicznej artykułów medycznych i ortopedycznych w wyspecjalizowanych sklepach.

5. Stacje paliw i dostawcy paliw grzewczych.

6. Sklepy zajmujące się sprzedażą detaliczną podstawowych artykułów dla  zwierząt, w tym pasz i leków, karmy dla zwierząt, karmy dla zwierząt domowych i artykułów dla zwierząt.

7. Pralnie w tym chemiczne/ Magle.

8. Banki, urzędy pocztowe i kasy oszczędnościowo-kredytowe.

9. Punkty sprzedaży detalicznej artykułów bezpieczeństwa  i ochrony osobistej (na przykład ubrania robocze, środki ochrony osobistej).

Na stronie rządowej przedstawiono także firmy, które mogą oferować wyłącznie usługi tzw emergency lub tylko z dostawą do domu.

  • optycy
  • detaliści zajmujący się naprawą pojazdów silnikowych, motocykli i napraw rowerów oraz powiązanymi obiektami (na przykład sprzedaż i naprawa opon)
  • sklepy z narzędziami, sprzedawcy i sklepy budowlane, które dostarczają produkty niezbędne do utrzymania domu i firmy, urządzenia sanitarne i rolnicze, materiały i narzędzia niezbędne w ogrodnictwie/rolnictwie
  • sprzedaż detaliczna produktów i usług biurowych dla osób pracujących w domu i dla firm
  • detaliści świadczący usługi sprzedaży elektrycznej, IT i telefonicznej, naprawy i konserwacji domu.