Podczas specjalnego briefingu prasowego Premier Leo Varadkar ogłosił nowe ograniczenia, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nowe restrykcje będą obowiązywać minimum do 19 kwietnia 2020.

Trzy rodzaje środków

Varadkar poinformował, że przygotowane są trzy rodzaje specjalnych środków: ma zostać utworzona nowa grupa ekspercka, nowe środki wsparcia finansowego i nowe przepisy nadzwyczajne, które zostaną wprowadzone do końca tygodnia.

Zaapelował, żeby ludzie pozostawali w domu. Powinni opuszczać dom tylko aby iść do pracy lub do  do sklepu po niezbędne artykuły.

Powiedział, że należy unikać wizyt w domach innych ludzi i spotkań towarzyskich. Ewentualne  spotkania  mogą odbywać się w gronie nie większym niż cztery osoby.

Premier powiedział:

„Musimy zrobić więcej. Proszę o pozostawanie w domu, abyśmy mogli zyskać WIĘCEJ czasU”

 

 

Wszystkie sklepy nie sprzedające niezbędnych produktów spożywczych mają zostać zamknięte, a te otwarte  mają pilnować zasady dystansu społecznego.

Teatry, kluby, zakłady fryzjerskie mają zostać zamknięte, a hotele w jak największym stopniu ograniczyć swoje obłożenie.

Kawiarnie i restauracje powinny ograniczać swoją działalność wyłącznie do sprzedaży na wynos.

Taoiseach powiedział również, że place budowy i fabryki nie muszą być zamykane, ale wymagane będzie stosowanie tam dystansu fizycznego.

Podróżowanie

Nie powinno się odbywać podróży po Irlandii ani poza nią, chyba że jest to absolutnie konieczne. Wszystkie planowane podróże statkami wycieczkowymi do Irlandii  będą odwołane.

 

Podwyżka zasiłku

Zgodnie z oczekiwaniami ogłoszono zwiększenie specjalnego zasiłku socjalnego Covid-19 z kwoty 203 € do 350 € tygodniowo. Mogą o niego starać się także osoby prowadzące własną działalność.

Rząd ponadto zatwierdził  plan  pomocy dla firm w formie pokrycia 70% wynagrodzenia pracownika, o ile pracodawca płaci pozostałe 30%.

Pomoc dla firm

Dofinansowanie będzie do kwoty  €410 tygodniowo, czyli €38 000 pensji rocznie i ma na celu utrzymanie jak największej liczby osób w zatrudnieniu w czasie trwania kryzysu.

Ogłosił także, że prywatne szpitale będą działać jako szpitale publiczne i powinny dodać 2000 łóżek do puli niezbędnej dla służby zdrowia.

Taoiseach powiedział, że prywatne szpitale zgodziły się to zrobić bezpłatnie.