Nowe „wyzwanie koronawirusowe”, w którym ludzie kaszlą na innych, aby sprawić wrażenie, że zostali zarażeni koronawirusem, rozprzestrzenia się w mediach społecznościowych.

Najczęsciej młodzi bandyci kręcą kaszel, plucie albo kichanie na ludzi podczas spacerów lub podczas zakupów, a następnie publikują filmy w aplikacjach społecznościowych typu TikTok czy Snapchat.

Przypadki w całej Irlandii

W poniedziałek Irish Mirror poinformowało, że Garda prowadzą dochodzenie po tym, jak pewna nieletnia nakaszlała na twarz starszej pary, która była w czwartek po południu na Sallins Road w Kildare.

Pojawiły się kolejne doniesienia o bezmyślnych łobuzach atakujących osoby starsze i bezbronne, raportuje Dublin Live.

Kobieta robiła zakupy w supermarkecie w południowym Dublinie w poniedziałek, gdy mężczyzna podszedł do niej, skomentował nieładnie, że ona nosi maskę, a potem zakaszlał na nią.

W innym szokującym nagranym incydencie zaatakowano starsze niepełnosprawnego mężczyznę.  Stał on na przystanku autobusowym w Bray w Wicklow, gdy dwóch nastolatków podeszło do niego i zakaszlało mu w twarz.

To przestępstwo

Poseł z Kildare James Lawless ostrzega „idiotów” biorących udział w tym wyzwaniu i przypomniał im, że mogą spotkać się z zarzutami kryminalnymi.

Przedstawiciel Fianna Fail, który z zawodu jest adwokatem, powiedział:

„To naprawdę zbyt poważna sprawa, aby to tłumaczyć tylko niewinnymi dziecięcymi psikusami”.

„Ludzie obawiają się tych łobuzów, którzy śmieją się i szydzą z  rzekomego posiadania COVID-19, kaszląc bezpośrednio w twarze ludzi – to po prostu  obrzydliwe.

„Są na to wszystki paragrafy prawne. Zgodnie z sekcją szóstą Ustawy o Przestępstwach  przeciwko osobie z 1997 r. Przestępstwem jest rozpylanie, oblewanie lub wstrzykiwanie osobie krwi lub jakiegokolwiek innego płynu lub substancji przypominającej krew, co prowadzi osobę do przekonania, że ​​została zarażona chorobą.”

„Część pierwsza aktu odnosi się konkretnie do skażonego płynu, a część druga dotyczy celowego lub lekkomyślnego przyłożenia siły w postaci płynnej”.