“Jesteśmy dopiero na początku epidemii” powiedział szef Departamentu Zdrowia

Dr Tony Holohan pokazał palcem na wykresie, w jakiej fazie epidemii się znajdujemy.

Dwie kolejne osoby zmarły na Covid-19, a liczba potwierdzonych przypadków wirusa w Irlandii przekroczyła 1000.

Całkowita liczba zgonów z powodu koronawirusa wynosi obecnie sześć. Ostatnie zgony to dwójka mężczyzn, ze wschodniej części kraju.

W sumie w Irlandii jest już 1125 przypadków COVID-19

Kolejnych 219 przypadków wirusa potwierdzono zeszłej nocy.  Obecnie w całej  Irlandii jest ich obecnie  1125.

Podczas codziennej konferencji prasowej Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) główny dyrektor medyczny Tony Holohan ostrzegł, że kraj wciąż znajduje się we wczesnej fazie kryzysu i że „będziemy mieć więcej zgonów”.

Mówiąc to wskazał na mapie wykresu, gdzie znajduje się Irlandia, jeśli chodzi o rozwój epidemii.

Powiedział, że NPHET nie otrzymał informacji o chorobach współwystępujących leżących u podstaw dwóch ostatnich zgonów.

Odmówił ujawnienia wieku zmarłych mężczyzn, ale powiedział, że wraz ze wzrostem liczby zgonów informacje te zostaną podane do publicznej wiadomości.

Trudności w testowaniu

Dr Holohan potwierdził również, że tysiące ludzi codziennie aplikują o przeprowadzenie testu i że średni czas oczekiwania na test jest „dłuższy niż byśmy tego chcieli”.

„Jest to spowodowane niektórymi ograniczeniami w zakresie dostaw poprzez pobieranie wymazów, a także możliwościami ośrodków testujących i próbkujących, które HSE założyło bardzo szybko w ciągu ostatnich dwóch tygodni ,” powiedział.

„Jesteśmy jednak na dobrej drodze do znacznego zwiększenia wydajności testowania. Zwiększy to liczbę testów, które możemy wykonać i pozwoli nam znacznie skrócić czas realizacji testów, które są wykonywane”.