Od grudnia ubiegłego roku przepełnienie szpitali pozostaje na krytycznym poziomie. 6 stycznia padł nowy rekord, gdy 760 pacjentów oczekiwało na wózkach  na przyjęcie na oddział.

Szpitale z największą liczba osób na wózkach zamiast na łóżkach to:

  • Szpital Uniwersytecki Limerick – 75
  • Szpital Uniwersytecki  Galway – 51
  • Szpital Uniwersytecki Cork– 47
  • Szpital Uniersytecki Letterkenny – 47
  • Szpital South Tipperary – 44

Sytuację zaostrza panująca w Irlandii epidemia grypy.

Związek zawodowy pielęgniarek i położnych wezwał ministra zdrowia do natychmiastowego podjęcia działań. Takich jak, anulowanie niepilnych zabiegów w najbardziej przepełnionych szpitalach i pozyskania dodatkowych łóżek z sektora prywatnego.  Związek oczekuje też stworzenia planu kontroli infekcji, a także zmiany zasad rekrutacji pracowników medycznych.

Sekretarz generalna związku, Phil Ní Sheaghdha, powiedziała: “To ekstremalne przepełnienie stwarza rzeczywiste zagrożenie dla pacjentów i pracowników. Wymaga natychmiastowej politycznej interwencji.”

Związek Konsultantów Irlandzkich Szpitali przypomina, że niepilne zabiegi nie są obowiązkowe.  Odnosząc się do decyzji o anulowaniu operacji w Szpitalu Uniwersyteckim w Corku lekarze mówią: “Pacjenci czekający na wymagane operacje będę poszkodowani bo często dostęp do zabiegu we właściwym czasie jest bardzo istotny. To dotyczy  na przykład pacjentów z nowotworami czekających na określone zabiegi.”

Minister uważa, że jest to “bardzo trudny czas”. Jest “szczerze zadowolony z pracy pracowników służby zdrowia na wszystkich poziomach, w tym na najwyższych stanowiskach HSE.” Przypomina, że  w szpitalach pracuje więcej pielęgniarek niż w latach poprzednich. Zastrzega,  że w kwestii rekrutacji nadal zamierza trzymać się pewnych zasad. „Musimy utrzymać równowagę między budżetem a rekrutacją. Inaczej osoby płacące podatki będą pytać: dlaczego minister zdrowia znów przekroczył budżet?”

Przeprosił pacjentów i ich rodziny za problemy wynikające  z przepełnienia szpitali. Oświadczył też, że “jest skupiony na podejmowani działań.”