Szereg zmian ogłoszonych przez Ministra Biznesu i Przedsiębiorczości Heather Humphreys poprawi prawa konsumentów, którzy kupują lub otrzymują kupony upominkowe.

Nowe prawo wprowadza zakaz zmuszania konsumentów do wydania pełnej wartości kuponu w jednej transakcji.  Daje również możliwość zapłaty dwoma kartami za jedną transakcję.

Linie lotnicze nie będą już mogły odmówić przyjęcia kuponu, jeśli nazwisko na voucherze jest inne od tego w paszporcie.

Minister Humphreys powiedziała: „Bardzo się cieszę, że mogę wprowadzić w życie pięcioletni termin ważności kart. A także szereg innych  zabezpieczeń ważnych dla konsumentów”.

„Jestem szczególnie zadowolona z tego, że udało nam się wprowadzić nowe regulacje na początku okresu Bożego Narodzenia, kiedy wielu z nas kupi lub otrzyma kupony upominkowe.”

„Zwrócono mi również uwagę na przypadki, w których linie lotnicze nie uznawały kuponów, ponieważ  nazwisko w paszporcie różniło się nawet nieznacznie od nazwiska podanego przez znajomego lub krewnego, który kupił dla nich kupon podarunkowy.”

„Firmy, które korzystały z  warunków umownych, aby pozbawić konsumentów pełnej korzyści z bonów podarunkowych, nie powinny tego robić, a od poniedziałku nie będą już mogły osiągać nieuczciwych zysków kosztem irlandzkich konsumentów”.

Irlandia jest pierwszym krajem europejskim, który wprowadził przepisy chroniące konsumentów w zakresie bonów upominkowych.

Jednak niektórzy konsumenci mogą być rozczarowani. Nie wszystkie proponowane regulacje weszły w życie. Nadal legalna będzie praktyka polegająca na tym, że saldo niewykorzystanego kuponu zmniejsza się z roku na rok.

Minister przyznała również, że nie jest w stanie rozwiązać problemu opłat związanych z niektórymi kuponami podarunkowymi, takimi jak karty One-4-All. Tego rodzaju transakcje reguluje dyrektywa w sprawie pieniądza elektronicznego.

Minister powiedziała, że ​​próbowała zakazać tych opłat, ale nie mogła „naruszać prawa UE”.

Szacuje się, że każdego roku konsumenci w Irlandii tracą miliony w niewykorzystanych lub wygasłych kuponach.