Mieszkańcy Irlandii wydają rocznie na rachunki za prąd o 110 euro więcej niż średnia europejska.

Ostatnie dane z Eurostatu pokazują, że irlandzcy konsumenci płacą wyjątkowo wysokie rachunki za elektryczność. W Unii Europejskiej tylko Niemcy, Dania i Belgia mają wyższe ceny prądu. W Irlandii kosztuje on 12% ponad unijną średnią.

Kiedy jednak porównuje się cenę prądu netto (bez podatków i opłat środowiskowych) ceny w Irlandii są właściwie najwyższe w Unii, bo przekraczają aż o 49,48% średnią europejską.

Komentując dane, Daragh Cassidy z porównującego ceny portalu – bonkers.ie, powiedział: “Biorąc pod uwagę zwiększenie ilości prądu pochodzącego z wiatru w ciągu ostatnich kilku lat, to zaskakujące, że ceny elektryczności nie spadły i wciąż pozostają na poziome znacznie przekraczającym  średnią europejką. Jednak, bardziej niepokojące są ceny netto pobierane przez dostawców które są znacznie wyższe niż w innych krajach Unii. Rząd powinien pamiętać, że jeśli zwiększy podatki  i opłaty, konsumenci dostaną astronomiczne rachunki.”

Cassidy twierdzi jednak, że Irlandczycy “mogą oszczędzić nawet 400 euro rocznie jeśli zmienią dostawcę. Dostępne są olbrzymie zniżki w promocyjnych ofertach z 15 centami za kWh przez cały rok. Dzięki nim prąd irlandzkich klientów może być jednym z najtańszych  w Unii.”

Komisja Regulacji Mediów (CRU) ostatnio ogłosiła, że odsetek zmieniających dostawców wciąż pozostaje niski. W 2018 roku tylko 14% klientów zmieniło dostawcę. Jest to najwyższy odsetek w ostatnich 7 latach.

Ten sam raport pokazuje, że Irlandia ma siódme miejsce w Unii pod względem najdroższego gazu –  8% powyżej średniej. A jeśli pominiemy  podatki, wskakuje na  4 miejsce dodając dodatkowe 56.10 euro  do średniego rocznego rachunku za gaz w porównaniu do średniej europejskiej.