Od wielu tygodni trwa dyskusja  co począć z obywatelką Irlandii, która w 2016 roku udała się do Syrii. Tam wstąpiła do tak zwanej grupy państw islamskich. Teraz chce wrócić do ojczyzny. Sprawa jej powrotu od miesięcy elektryzuje opinię publiczną. Coraz częściej słychać głosy sprzeciwu osób, które nie chcą by pomagano jej, wydając publiczne pieniądze. Decyzja jednak zapadła na na szczeblu rządowym.

Lisa Smith 38-letnia kobieta z Dundalk przebywa obecnie w Turcji razem ze swoja dwuletnia córką. Jej rodzina prowadzi kampanię i robi wszystko by matka i jej dziecko mogły wrócić do Irlandii.

Lisa Smith from Dundalk who is now a Muslim
Photo Tom Conachy

Najprawdopodobniej jest kwestią dni, kiedy kobieta będzie mogła wrócić do domu. Po powrocie zostanie przesłuchana przez funkcjonariuszy Gardai.  Pracownicy TUSLA będą mieli obowiązek czuwać nad dobrem powracającego z zagranicy jej dziecka. Wszystkie służby i organizacje rządowe mają plan opieki nad Lisą i jej córką.

Taoiseach Leo Varadkar w wywiadzie dla Irish Independent powiedział, że jest “usatysfakcjonowany planami opieki nad dzieckiem Lisy Smith, kiedy ona i jej córka wrócą do Irlandii.”

Taoiseach powiedział: „To trudna sytuacja. Ale ostatecznie dziecko jest obywatelem Irlandii i zasługuje na ochronę. Moim zdaniem, musimy  starać się chronić naszych obywateli. Córka Lisy jest irlandzkim obywatelem” 

„Oczywiście w odniesieniu do Lisy Smith jest to nieco inna sytuacja, ale ona też jest naszą obywatelką. Byłoby nie w porządku oczekiwać, że władze tureckie będą ją trzymać w nieskończoność”.

„Tak więc, jako obywatelka Irlandii, może wrócić do domu, do Irlandii. Ale jeśli wróci, funkcjonariusze Gardai będą chcieli z nią porozmawiać. Musimy zapewnić ochronę dobrobytu dziecka”.

 

Lisa Smith  twierdzi, że ​​ojciec jej dziecka to członek ISIS, który zmarł w zeszłym roku. Opuściła Syrię, gdzie mieszkała przez wiele lat, aby powrócić do domu. Obecnie pomaga jej Departament Spraw Zagranicznych i Sił Obronnych. 

Minister sprawiedliwości Charlie Flanagan powiedział: „Prowadzone jest dochodzenie w sprawie i oczywiście będzie ono kontynuowane”.

Komisarz Garda Drew Harris powiedział, że Gardaí mają szczególne obowiązki w stosunku do pani Smith. Nie chciał jednak sprecyzować jakie. Zapytany, czy jest zadowolony z planów wdrożonych przez Gardaí, komisarz Harris powiedział: „Tak,  jestem zadowolony z tego, co proponujemy.”

Zapytany o możliwość radykalizacji osób przybywających do Irlandii ze stref konfliktu, pan Harris powiedział, “że Irlandia nie boryka się z takimi samymi problemami jakie mają miejsce w  innych częściach Europy.”

“Ludzie powinni być spokojni. Stale zajmujemy się ewentualnymi zagrożeniami. Częścią naszych zadań jest sposób radzenia sobie z powrotami osób ze stref konfliktu.”

„Po prostu nie mamy takich samych wymagań, jak w innych krajach europejskich.  My postępujemy z nimi w indywidualny sposób. Proporcjonalnie do tego, co naszym zdaniem jest zagrożeniem. A także proporcjonalny do tego, co uważamy, za odpowiednie w danych okolicznościach.”

 

Z ostatniej chwili:

Niewielki zespół personelu Sił Obronnych poleciał w piątek 29.11 do Turcji. Ich zadaniem jest pomoc Lisie i jej  córce, w powrocie do ​​Irlandii.

Według urzędników, sobotni wyjazd pani Smith z Turcji  jest uzależniony od ostatecznej zgody wydanej przez władze tureckie.