Irlandzkie media w ostatnich miesiącach często pisały o Polsce: w kontekście ostatnich wyborów, białostockiej parady równości bądź opisując zmiany w polskich sądach. W zeszłym tygodniu portal RTE.ie obszernie pisał o tym, że premier Mateusz Morawiecki naciska na platformę Netflix, żądając wprowadzenia zmian w filmie dokumentalnym.  Pokazano w nim bowiem mapę z  niemieckimi obozami śmierci w granicach współczesnej Polski.
Obozy zostały wybudowane przez nazistów na polskich terenach okupowanych przez  Niemców czasie II Wojny Światowej. Mapa użyta w dokumencie, jak twierdzi premier, wskazuje na to, że Polska istniała w tamtym czasie jako niepodległe państwo w swoich powojennych granicach. Tym samym ponosi współodpowiedzialność za popełnione tam zbrodnie.

Kontrowersyjną mapę pokazano w dokumencie Netflixa  “The devil next door”. Film pokazuje historię Johna Demjanjuka, emerytowanego amerykańskiego mechanika samochodowego. Niemiecki sąd skazał  w 2011, urodzonego na Ukrainie, Demjanjuka jako współwinnego zamordowania 27 000 Żydów w obozie Sobibór.

Demjanjuk zmarł w 2012 w niemiecki domu spokojnego starości w wieku 91 lat.

“Nie ma żadnego komentarza ani jakiegokolwiek wyjaśnienia, że tymi miejscami zarządzali Niemcy” – pisze Morawiecki w liście do Reead Hastingsa, CEO Netflixa. „Jako że mój naród w tamtym czasie nie istniał jako niezależny a miliony Polaków  zamordowano w tych obozach, ten element filmu pisze historie na nowo.”

Jak podaje RTE.ie Morawiecki powiedział, ze wierzy, że jest to nieintencjonalna pomyłka i  że serwis wkrótce ją poprawi.

Pytany o sprawę rzecznik Netflixa powiedział Reutersowi: „Jesteśmy świadomi wątpliwości wokół filmu i przyglądamy się tej sprawie.”

RTE.ie przypomina, że Polacy są bardzo wrażliwi na wszelkie sugestie, że mogliby dzielić odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie popełnione na polskim terytorium. Prawo i Sprawiedliwość w zeszłym roku wprowadziło ustawę pozwalającą sądom skazywać na więzienie osób, które czynią podobne sugestię. Później pod naciskiem Stanów Zjednoczonych wycofano się z kary więzienia.

Z artykułu RTE.ie irlandzcy czytelnicy dowiadują się, że w  Polsce mieszkała jedna z największych społeczności żydowskich zanim prawie zupełnie została wymordowana przez nazistów. Według RTE.ie, w czasie panowania sowieckiego po II wojnie światowej “Polacy nauczyli się wierzyć, że poza kilkoma wyjątkami, naród w czasie wojny zachowywał się honorowo. Wielu Polaków wciąż odmawia uznania badań pokazujących że tysiące ich rodaków uczestniczyło w Holocauscie, w czasie gdy tysiące innych ryzykowało życie by Żydom pomóc.”