Rubbernecking może kojarzyć się z gumowym, w domyśle elastycznym, karkiem lub z piosenką Elvisa Presleya o takim tytule. Jaka jest  więc prawdziwa definicja tego hasła?

Obrazek z wielu irlandzkich ulic może być odpowiedzią na te zagadkę.

“Rubbernecking” to patrzenie na coś interesującego. Termin ten odnosi się do fizycznego aktu obracania głowy, wykonywanego w celu uzyskania lepszego widoku. Najczęściej zdarza się to podczas jakiejś kolizji drogowej. Używamy go w odniesieniu do kierowców zwalniających, aby zobaczyć coś po drugiej stronie drogi, przeważnie na miejscu wypadku drogowego.

Jest to częsta przyczyna korków, a nawet dodatkowych kolizji.

Rubbernecking opisano jako cechę ludzką, związana z chorobliwą ciekawością.

Badanie na angielskiej autostradzie M6 wykazało, że 29% wypadków spowodowało spowolnienia na niezaangażowanych przeciwległych pasach.

Gardai, na łamach portalu internetowego EchoLive.ie ostrzega, że rubbernecking w ostatnim czasie był przyczyną wypadków drogowych w hrabstwie Cork na trasie N40 w dniach 12 i 16 października.

Inspektor James Hallahan z Road Policing Unit powiedział: „Kierowcy poprzez swoją ciekawość i  rubbernecking  mogą sami powodować kolizje. W przypadku wypadków drogowych zdarzają się często spore korki na drogach w miejscu wypadku, a z kolei  rubbernecking po drugiej stronie drogi powoduje również spowolnienie ruchu. Jest to dodatkowe niebezpieczeństwo na drogach.”