Około 30 rasistowskich  plakatów zawisło w nocy w Killarney w hrabstwie Kerry, mieście bardzo popularnym wśród turystów. W ostatnich czasach Killarney   to także miejsce zamieszkane przez liczną grupę emigrantów z całego świata.

Plakaty przedstawiają kilka postaci nad którymi widnieją słowa “Nigdy nie będziecie Irlandczykami”. Miejscowi, którzy odkryli rano plakaty, zaczęli zamieszczać ich zdjęcia w mediach społecznościowych, by dać wyraz swojemu oburzeniu.

Wydaje się, że akcja celowała w osoby pochodzenia azjatyckiego, romskiego, afrykańskiego, żydowskiego i arabskiego. Plakaty przedstawiają postacie z karykaturalnie przerysowanymi cechami narodowościowymi. Trzymają one drogowskaz do Convention Centre, gdzie każdego roku tysiące osób otrzymują irlandzkie obywatelstwo.

Jak podkreśla gazeta Irish Examiner, na plakatach nie ma wzmianki o polskiej społeczności w Killarney.

Burmistrz Killarney, Niall Kelleher, potępił rasistowska akcję, zaś plakaty  usunięto. Burmistrz potwierdził, że sprawę zgłoszono Gardzie i osobiście pomagał w usuwaniu plakatów.

„Jestem oburzony i rozgniewany z powodu tego odrażającego incydentu, który miał miejsce w Killarney we wtorek we wczesnych godzinach porannych.”   Burmistrz oświadczył gazecie Irish Examiner, że “takie plakaty nie są mile widziane w naszym mieście ani w społeczności.”

Izba turystyczna Killarney także potępiła te plakaty. Nazywała ona rasizm “ohydną bronią, która nie powinna istnieć w naszym społeczeństwie.” Niezachwiane stanowisko Izby jest takie, że absolutnie nie może mieć miejsca dyskryminacja, uprzedzenia, obraza czy antagonizmy wymierzone przeciw komukolwiek z powodu odmiennej rasy lub pochodzenia etnicznego.

Garda prosi każdego, kto posiada jakieś informację na temat tych plakatów,  o kontakt z posterunkiem w Killarney +35364 663 1222 lub z telefonem zaufania Gardy 1800 666 111.