4 października prezydent USA Donald Trump potwierdził, że ​​jego administracja formalnie nominowała Polskę do przystąpienia do amerykańskiego programu Visa Waiver.

Program Visa Waiver umożliwia podróżującym do  USA wizytę bez konieczności posiadania wizy nieimigracyjnej.

W rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu prezydent Trump powiedział: „teraz, gdy Polska została nominowana, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego podejmie jak najszybciej niezbędne działania. Dwustronne stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską nigdy nie były silniejsze. Zatem ułatwienie podróży byłoby niezwykłym osiągnięciem dla obu krajów”

Decyzje prezydenta USA musi zatwierdzić Kongres. Cała procedura  potrwa jeszcze kilka miesięcy. Niemniej jednak amerykańska  Polonia uznała decyzje prezydenta za sukces. Polacy mieszkający w USA starali się o zniesienie wiz od wielu lat.

Polska jest obecnie jednym z czterech krajów Unii Europejskiej nieobjętych programem. Pozostałe to Bułgaria, Chorwacja i Rumunia.

Jak program działa w praktyce?

Program Visa Waiver pozwala na pobyt w USA w celach turystycznych, biznesowych, tranzytowych, medycznych i krótkich studiów bez wizy przez okres do 90. Wniosek o pozwolenie na pobyt należy złożyć online, co najmniej 72 godziny przed planowaną datą wyjazdu. 

Czy oznacza to, że będzie można bez problemu przekroczyć granice USA?

Nie do końca. Amerykanie zastrzegają sobie prawo do cofnięcia osoby chcącej przekroczyć granicę bez podania przyczyny. Co jakiś czas w Irlandzkich gazetach możemy przeczytać historie osób, które miały zakupione bilety i  które  cofnięto na granicy. Pomimo posiadania pozwolenia na wizytę w Ameryce, ich przygoda z USA kończyła się na lotnisku w Dublinie.