Obchody Światowego Dnia Środowiska uchwalono w 1972 roku na Konferencji Sztokholmskiej. Podstawowym celem ustanowienia nowego święta miało być szerzenie zagrożeń jakie niesie rozwój cywilizacji. Święto obchodzone jest w ponad stu krajach.

Co prawda jest to jeden dzień w kalendarzu, ale tak naprawde to Światowy Dzień Ochrony Środowiska powinien trwać cały rok. Na pewno jest to doskonała okazja do podejmowania różnego rodzaju przedsięwzięć na rzecz ekosystemu.

Niestety nie mamy wpływu na poszukiwanie rozwiązań globalnych problemów ekologicznych. Warto jednak zająć się jednostkowymi rozwiązaniami. Najlepiej przecież ulepszać świat zaczynając od własnego domu. Zmiana przyzwyczajeń  domowników przyczynić się może do zmian mających globalny zasięg. Może już dziś warto pomyśleć o zmniejszeniu ilości używanego w domu plastiku. Albo założyć mały przydomowy ogródek. Może zamiast jechać samochodem przejść się co jakiś czas na piechotę.

Nie chcesz nic robić ? Też fajnie, tym samym włączysz się do akcji promowanej przez WWF Polska #nieprasowani 🙂 Po prostu dziś nie prasuj. A każdego innego dnia zastanów się czy trzeba. Prasowanie ma bowiem niekorzystny wpływ na środowisko. Przede wszystkim prowadzi do ocieplenia klimatu. Efekty tej czynności jak wiadomo trwałe nie są, natomiast zużycie energii  jest nieodwracalne. 

Każda zmiana przyzwyczajeń prowadząca do poprawy stanu środowiska jest mile widziana. Warto rozejrzeć się wokół siebie i chociaż trochę przekształcić swoje przyzwyczajenia, by wszystkim żyło się przynajmniej przyjemniej.