W ciągu dwóch pierwszych miesięcy roku 2019 aresztowano 1429 kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jest to 17 % wzrost w porównaniu ze styczniem i lutym 2018 roku.

Dane te zostały opublikowane przez Gardę wraz z apelem do kierowców z okazji Dnia Św. Patryka. Garda i  Urząd ds. Bezpieczeństwa na Drodze zapowiadają liczne kontrole i apelują by wcześniej planować powroty do domu tak, by móc skorzystać z taksówki lub transportu publicznego.

Moyagh Murdock z urzędu ds. Bezpieczeństwa na Drodze przestrzegła przed wracaniem do domu z pubu na piechotę. Zaznaczając, że prawie połowa przechodniów, zabitych na drogach, spożywała wcześniej alkohol. „Tradycyjnie w Dzień Św. Patryka wszyscy piją o kilka drinków więcej niż zwykle,  dlatego zalecamy  by zadbali o bezpieczeństwo swoje i innych.”

Garda Siochana z Dublina zapowiedziała też zero tolerancji dla spożywania alkoholu w miejscach publicznych w Dzień Św. Patryka. Zaznaczając, że alkohol nie może pojawić się na paradzie.W poprzednich latach z samego Temple Bar w Dublinie skonfiskowano ilość alkohol, w ilości, która napełniłaby 150 baryłek.