fbpx
15.8 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

Nie mówić nic wprost

„Nie mówić nic wprost” – taka dewiza dominuje w funkcjonowaniu Irlandczyków. To wynik nie tylko mojej obserwacji, ale również tak wynika z wielokrotnych rozmów z nimi samymi.

Jak się objawia i dlaczego tak jest?
Spotykam się z Patrickiem i dyskutujemy o sytuacji w służbie zdrowia. On jest zawodowo związany z HSE i ja, jak to Polak, narzekam na kolejki w szpitalnych A&E i na poziom lecznictwa. On generalnie zgadza się ze mną, ale nie jest skłonny porozmawiać o tym z przełożonym, bo „my tak nie robimy w Irlandii”. Patrick miał trudne dzieciństwo, ale wie, bo tak został nauczony, że nie rozmawia się o trudnościach. W domu wpojono mu, aby nie mówić o tym, co czujemy, że należy się uśmiechać i nie rozmawiać o trudnych sprawach. Dlaczego Pat? „Bo my tak mamy.” Zastanawiam się, ilu z czytelników miało taką sytuację, że coś się wydarzyło w ich miejscu pracy i w duszach polskich zagrały rytmy rewolucji, ale nikt z miejscowych nie reagował? Albo szef, nie mówiący wprost trudnych komunikatów do pracowników, zaś doprowadzony do furii krzyczy i warczy.
Dlaczego tak?
Próbowałem podpytywać. I znowu ta zasada działała. Niektórzy nieśmiało mówili, że zaczyna się to powoli zmieniać, że po latach kontroli i władzy kościelnej nadchodzą czasy oczyszczenia, że musi nastąpić zmiana pokoleniowa.


Chyba właśnie dlatego powoli zaczyna się mówić o okropnościach historii Irlandii, o mordach na dzieciach w Tuam, gdzie metoda „nie mówienia wprost” prowadziła do usuwania kobiet z lokalnych społeczności na margines , gdzie w specjalnych domach musiały przeżywać upokorzenia i rodzić „niechciane” dzieci.
Powoływane komisje państwowe do badania pedofilii i innych nadużyć mogą powoli zmieniać naszych Irlandczyków.

Nadal postrzegamy naszych Irlandczyków, że są uśmiechnięci, rzadko narzekają, pozdrawiają się nawzajem, a tematem głównym jest pogoda. I tylko gdzieś ta nasza polska wrażliwość podpowiada nam, że to chyba nie do końca jest takie szczere.
I zapewne mamy rację, ale czy nie jest miło tak, jak jest?
Zachęcam do podzielenia się swoimi przemyśleniami.

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły