fbpx
7.7 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Dlaczego Cork jest najlepszy w Irlandii?

Cork i Dublin są świetnymi pretendentami do najlepszego miasta w Irlandii. Oba miasta są dynamicznymi ośrodkami kultury, mają głęboko zakorzenioną historię, oszałamiającą scenerię i fantastycznych mieszkańców.
Oba też zostały wybrane w ankiecie podróżnego Condé Nast w 2018 roku w rankingu najbardziej przyjaznych miast na świecie; Cork zajął trzecie miejsce, a Dublin ósme.
Ludzie często pytają, które miasto jest lepsze.
Oto pięć powodów, dla których Cork może być lepszy niż Dublin!

5. Atmosfera miasta uniwersyteckiego. Z populacją liczącą zaledwie 123 000 osób, Cork ma imponującą liczbę 25 000 studentów. Istnieją dwie główne uczelnie wyższe, University College Cork i Cork Institute of Technology, które są niezwykle cenione, a także wiele instytucji edukacyjnych i szkół wyższych. Dzię+ki temu studenci stanowią 20% całkowitej populacji, czego efektem jest fantastyczna, młodzieńcza atmosfera, bardzo wzmacniająca społeczną scenę miasta.

4. Jedzenie
Choć jedzenie w Dublinie jest boskie, to bez wątpienia w Corku jest jeszcze lepsze. Cork jest domem dla irlandzkiego znaku towarowego Ballymaloe, tu mieści się English Market i wiele współczesnych i kreatywnych kawiarni i restauracji. W Ballymaloe znajduje się szkoła gotowania Dariny Allen, gospodarstwo ekologiczne i ogrody. Jest to miejsce powstania najbardziej lubianego irlandzkiego sosu, Ballymaloe Relish. English Market jest oszałamiającym i unikalnym XVIII-wiecznym targiem handlowym w Cork. W pełni zadaszony bazar jest jednym z najważniejszych zabytków w mieście i jest znany na całym świecie ze swojej oferty i atmosfery. Warto przejść się po nim i zatracić się w zapachach i dźwiękach prawdziwego, angielskiego rynku, który działa w branży od 1788 roku. Równie oszałamiająca jest ilość restauracji w Corku.

3. Najlepszy Stout!
W Dublinie zazwyczaj można dostać dobrego Guinnessa tylko w lokalnym pubie i wszyscy myślą, że Guinness jest królem stoutów, a jednak w Corku może zaskoczyć smak stoutów Murphy’ego i Beamisha (często uważanego za najlepszy wybór dla hipstera). W Dublinie nie masz wielkiego wyboru – tylko Gusiness i Gusiness, a w Corku natomiast masz wiele opcji.

2. Muzyka na żywo
Muzyka na żywo jest ważną częścią irlandzkiej kultury. Jest to jedna z rzeczy, które określają Irlandię od pokoleń. W Corku nie musicie daleko szukać, aby natknąć się na „jam session”, często są to improwizowane wydarzenia trwające do późna w pubach. ​​Cork ma poważną przewagę na scenie muzycznej, bo to tu muzyka na żywo jest często uznawana za najlepszą w Irlandii. Wystarczy tylko wspomnieć o, odbywającym się w październiku, Cork Jazz Festival. Jeśli naprawdę zależy Ci na prawdziwym doświadczeniu irlandzkiej muzyki, po prostu wybierz jakiś pub, a na pewno trafisz na muzykę na żywo.

1. Koszty życia

Cork ma przewagę nad Dublinem pod kątem kosztów utrzymania. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami Expatistanu (z listopada 2018 r.), Cork jest o 18% tańszy niż w Dublin. Cork jest spokojny i swobodny, a styl życia jest bardziej przystępny, podczas gdy Dublin jest droższy od Londynu. Cork jest nie tylko o 21% tańszy niż Dublin w dziedzinie transportu, ale przede wszystkim o 27% w kosztach mieszkaniowych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł